Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Edirne Milletvekili Ediz Ün 2024 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulunda Edirne’de bir türlü tamamlanmayan sulama yatırımlarını gündeme getirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığıyla bağlı kuruluşlarının bütçelerinin görüşüldüğü oturumda CHP Grubu adına konuşan Ün, Edirne için çok önemli olan sulama yatırımlarının bir türlü bitirilmediğini vurguladı.

CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün konuşmasında, “Dünyada yeni bir bakış gelişti. Bu bakış doğayı, suyu, çevreyi koruyan tarım yapmayı, insanların gıda güvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Burada su kaynaklarının korunması, suyun kontrollü ve verimli kullanılması çok önemli ama ne yazık ki bizde bunun tam tersi uygulamalar yapılıyor.

Konunun bir uzmanı olarak söylüyorum: Türkiye’nin su kaynakları kısıtlı ve günden güne azalıyor. Bunu verimli kullanmak ve korumak mecburiyetindeyiz.” İfadelerine yer verdi

“SULAMA YATIRIMLARI BİR TÜRLÜ BİTİRİLEMİYOR”

CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Genel Kurulu’nda Edirne’nin tamamlanamayan su sorunlarını dile getirdi. Su kaynaklarının günden güne azaldığını belirten Ün, “Seçim bölgem Edirne tam bir tarım kenti. Edirne, çeltik ve kanola üretiminde 1’inci, ayçiçeği üretiminde Türkiye 2’ncisi; dediğim gibi tam bir tarım kenti. Ama gelin görün ki sulama yatırımları bir türlü bitirilemiyor.” dedi.

“SU KAYNAKLARININ KORUNMASI, KONTROLLÜ VE VERİMLİ KULLANILMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Su kaynaklarının korunmasının her geçen gün öneminin arttığını vurgulayan Ün, Türkiye’de bu durumun tam tersi olduğunu, “Dünyada yeni bir bakış gelişti. Bu bakış doğayı, suyu, çevreyi koruyan tarım yapmayı, insanların gıda güvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Burada su kaynaklarının korunması, suyun kontrollü ve verimli kullanılması çok önemli ama ne yazık ki bizde bunun tam tersi uygulamalar yapılıyor.

Konunun bir uzmanı olarak söylüyorum: Türkiye’nin su kaynakları kısıtlı ve günden güne azalıyor. Bunu verimli kullanmak ve korumak mecburiyetindeyiz. Peki, AKP ne yapıyor? Türkiye’nin su kaynaklarını -madencilik başta olmak üzere- yandaşlarına rant sağlayacak her iş için heba ediyor. Benim seçim bölgem Edirne’de de özellikle taş ocakları için su kaynakları yok ediliyor, ortadan kaldırılıyor. Ama Akbelen’de olduğu gibi yok ettiğiniz her ağacın vebali boynunuzdadır. Suyun yönetimini, sulama projelerinin tamamlanmasını beceremediğiniz için ne yazık ki ülkeyi tarımda ithalat cenneti hâline çevirdiniz.”  sözleri ile aktardı.

EDİRNE, ÇELTİK VE KANOLA ÜRETİMİNDE 1’İNCİ, AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİNDE TÜRKİYE 2’NCİSİ

Edirne’nin tam bir tarım kenti olduğunu meclise aktaran Ün, “ Edirne, çeltik ve kanola üretiminde 1’inci, ayçiçeği üretiminde Türkiye 2’ncisi; dediğim gibi tam bir tarım kenti. Ama gelin görün ki sulama yatırımları bir türlü bitirilemiyor hatta şunu iddialı bir şekilde söylüyorum: 2002 yılından beri, iktidara geldiğiniz günden beri Edirne’de başlayıp bitirdiğiniz bir tane projeniz yok, bir tane sulama projeniz yok. Çıkarın, ispatlayın.” dedi. (Haber merkezi)

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir