Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Edirne’nin tarihinin ve kültürünün tanıtılması amacıyla I. Murat’ın Edirne’yi fethinin 656. yıl dönümü olan 5 Mayıs 2017 tarihinde hizmete sunduğu Edirne Kent Müzesi’ni bugüne kadar 87 bin 470 kişi ziyaret etti.
Hafızağa Konağı’nın restore edilmesi ile şehrimize kazandırılan ve kentin geleceği ile geçmişi arasında bir köprü vazifesi gören Edirne Belediyesi Kent Müzesi’nde Edirne’nin tarihi, görsel ve dijital birçok önemli eserlerle destekleniyor. Kalkolitik Dönem’den günümüze kadar bir çok eserle tarihe tanıklık eden Kent Müzesi’ne yerli ve yabancı turistlerin ilgisi ise büyük oluyor.
Pazartesi hariç haftanın 6 günü açık olan müzeyi açıldığı günden beri 87 bin 470 kişi ziyaret etti. 2023 yılında ise Ağustos ayına kadar müzenin 13 bin 539 kişiyi ağırladığını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yine Ağustos ayına kadar, müzede düzenlenen etkinliklere ve kurslara toplam 678 vatandaş katıldığını, müze tarafından düzenlenen yarışmalara ise 230 öğrencinin katılım sağladığını söyledi.
Edirne Kent Müzesi’nin Edirne’ye kazandırılan en güzel eserlerden birisi olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanın Recep Gürkan, “Bildiğiniz üzere müzemizin bulunduğu bina Hafızağa Konağı ve binanın kendi hikâyesinde bir tarih yatıyor. Tüm bu tarihsel arka plan ile birlikte Edirne Kent Müzesi’nde Edirne’nin çağlar öncesi döneminden bugüne ışık tutan, tüm tarihi bir arada kronolojik bir şekilde sunan, bunun yanı sıra Edirne’mizin kültürel etkinliklerini ve adetlerini tanıtan hatta göç tarihini dahi içerisinde barındıran çok yönlü bir müze. Bu müzenin yaşayan bir müze olması tabi ki beni daha çok mutlu eden bir diğer özellik. Edirne Kent Müzesi içerisinde düzenlenen atölyeler ile bu şehrin çocuklarına sanat, kültür ve eğitim anlamında hizmet veriyor. Bu şehirde yaşayan, yaşamayan herkesin yolunun düşeceği ve kendisinden, geçmişinden bir şeyler bulacağı, Pazartesi hariç haftanın 6 günü 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzemize tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum ” dedi.
 
KENT MÜZESİNE ÖDÜL YAĞMURU
Edirne Kent Müzesi açıldığı günden itibaren önemli kurumlardan birçok ödüle layık görmüştü.Son ödülünü Tarihi Kentler Birliği’nden alan Kent Müzesi, ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda Edirne Kent Müzesi Uygulama Ödülü’ne, Sign of the City Awards  Gayrimenkul Yarışması’nda En İyi Sosyo-Kültürel Yapı Ödülü’ne ve Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’nde “Edirne Kent Müzesi Tarihi Değerleri İle Yaşayan Ve Yaşatılan Edirne” projesi ile ödül almıştı. (Haber merkezi)

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir