‘Gübreleme için yağış önemli’

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı ve Edirne Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği (KÖY-KOOP) Başkanı Ahmet Erken, Trakya bölgesindeki üreticilerin beklediği bir yağış olduğunu söyledi. Erken, yağışın buğdayın gübreleme dönemi için çok uygun olduğunu ifade etti.
Erken, “Umut ediyorum ki bundan sonraki günlerde de yağış devam eder. Nisan ayı yağışlı aydır. Sel afetine dönüşmeyecek şekilde yağmasını umut ediyorum. Yağışların üretici için hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.
Trakya’da etkili olan yağış üreticiye umut oldu. Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı ve Edirne Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği (KÖY-KOOP) Başkanı Ahmet Erken, Trakya bölgesindeki üreticilerin beklediği ve gerçekten tam buğday gübreleme döneminde çok uygun olduğunu söyledi.
Erken, “Türkiye’deki kuraklıktan dolayı epey istişarelerde bulunduk. Öncelikle deprem bölgesinde selden hayatlarını kaybeden vatandaşlara başsağlığı diliyorum, mekanları cennet olsun Allah yakınlarına sabır versin.” Dedi.
“ÜRETİCİNİN BEKLEDİĞİ BİR YAĞIŞTI’
Buğday gübreleme döneminde yağışın başlamasının uygun olduğunu ifade eden Erken, “Yağmur yağışı, Trakya bölgesindeki üreticilerin beklediği ve gerçekten tam buğday gübreleme döneminde çok uygun oldu. Umut ediyorum ki bundan sonraki günlerde de devam eder. Nisan ayı yağışlı aydır, yağmurların daha da fazla sel afetine dönüşmeyecek şekilde yağmasını umut ediyorum. Yağmur, üretici el bazında, insan yaşamında en büyük etkendir. İnsana da hayvana da ürüne de su gerekli, bunun için yağışların gerçekten bereketli olduğunu biliyoruz. Üreticilerimizin bir nebze de olsa yüzü güldü diyoruz. Şeklinde konuştu.
“GÜBRELEME İÇİN YAĞIŞ ÖNEMLİDİR”
Erken, Üreticinin buğdaylarının gübreye doyduktan sonra ilerde alacakları yağışla beraber iyi bir verim beklentisi içinde olduğunu söyledi. Gübreleme için yağışın önemli olduğunu vurgulayan Erken, “Yağış, gübrelemeler için iyi bir durum oldu, zamanında gübrelemeler erimemişti biliyorsunuz. Üretici, buğdayların gübreye doyduktan sonra ilerde alacakları yağışla beraber iyi bir verim beklentisi içinde. Umarım istedikleri gibi olur, Allah’ın vereceği bereket her şeyden daha bereketlidir diyoruz.” Dedi. (Haber merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir