Çocuklardan Marteniçka etkinliği

Edirne’de Bulgarca öğrenmek için eğitim alan minik öğrenciler Sveti Georgi kilisesinde Baba Marta Marteniçka etkinliği gerçekleştirdiler. Baharın gelişini simgelyen Baba Marta ve Marteniçka etkinliğine öğrencilerin velileri ve davetliler katıldı. Her yıl müzikli yapılan etkinlik bu yıl deprem nedeniyle müziksiz gerçekleştirildi.
Edirne Bulgar konsolosluğuna bağlı İvan Vazov adlı Bulgarca hafta sonu dil okulu öğrencileri yapmış oldukları martençkaları sergileyerek, etkinlik kapsamında çocuklar şiirler okudu. Baba Marta’yı (Marta Nine) simgelendi ve çocuklara Martaniçka dağıtıldı. Bulgar konsolosluğu adına katılan Konsolos Metodi Andreev etkinlik kapsamında yaptığı konuşmada yaşanılan deprem nedeniyle üzüldüklerini söyledi. Andreev, Bulgaristan’da 1 Mart’ın en gerçek ve en pzitif bayramlardan bir tanesi olduğunu ifade ederek, “Bu vesileyle gerçekleşmesi için pozitif bir dileği beklemektir. Acı depremler gerçekleşti. Bunlar bizleri üzdü. Geçtiğimiz gün de Ukrayna-Rusya savaşının birinci yılının geçirdik. Baba Marta yıllardır devam eden bir sembol aslında. Bu bayramınızı kutlamak istiyorum aynı zamanda çocuklara başarılar diliyorum.” Dedi.
“BABA MARTA İLKABAHARI TEMSİL EDİYOR”
Okulun Öğretmeni Bahtişan Mutlu 1 Mart’ta Bulgaristan’dan kutlanan Baba Marta Marteniçka yapımıyla da bilindiğini söyledi Mutlu Marteniçka’nın Edirne’de çok yaygın olduğunu belirterek, Baba Marta’nın Marta Nine olduğunu ifade etti. Baba Marta’nın İlkabaharı temsil ettiğini ifade eden Mutlu, Rivayete göre Marta Nine’nin çocuklara martaniçka taktığını dile getirdi.
MARTENİÇKA NEDİR
Kırmız beyaz renkli hazırlanmış bileklikler takılır ve baharda görülen ilk leylek ile çiçek açmış bir ağaca Marteniçka bağlanır. 1 Mart’ta bileklere dilek tutularak takılan Marteniçkalar leyleği gördükten sonra ağaca bağlandığında dileğin gerçekleşeceğine inanılır. (Haber merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir