‘Hipertansiyon sessiz bir seri katildir’

Dünya Tuza Dikkat Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen seminerde konuşan Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Türkiye’de 2012 yılında yapılan çalışma kapsamında 18 yaş üstü insanların yüzde 30’unun hipertansiyon hastası olduğunu belirtirken, Edirne’nin Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu ifade etti.
Dünya Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda tuz kullanımına yönelik oda üyelerine ve personellere seminer verildi.
Seminerin açılış konuşmasını yapan Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım, tuz alışkanlığını ilerleyen yaşlarda değiştirmenin zor olduğuna dikkat çekerek, Anaokulu ve ilkokul eğitim düzeyinde tuz kullanımına dikkat çekilmesi ile ilgili dersler verilmesi gerektiğini ifade etti.
Yıldırım, “2011 yılından beri aşırı tuz kullanımının azaltılması ve engellenmesi için Sağlık Bakanlığımız bir program uygulamakta. Bu program çerçevesinde 2019 yılında ilgili konfederasyonlar ile bir protokol da imzalandı. Bu toplantının bir farkındalık oluşturmasını istiyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün günlük tuz tüketiminin 5 gramın altında bir önerisi var. Tuz kalp damar hastalıkları, hipertansiyon ve felçler açısından çok önemli. Tuz alışkanlığını değiştirmek belirli bir yaştan sonra çok zor oluyor. Anaokulu ve ilkokul eğitim düzeyinde tuz kullanımına dikkat çekilmesi ve çocuklarımıza anlatılması gerekiyor. Küçük yaşlarda biz bunları öğretebilirsek, davranış değişikliği muhakkak olacaktır.” dedi. (Haber merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir