‘TOKİ’ye değil yerine karşıyız’

CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman ve Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Musabeyli köyü merasının bir kısmının TOKİ’ye verilmesi talebine tepki gösterdiler.
Edirne’de samimiyetle yapılacak her işin arkasında olduklarını vurgulayan İl Başkanı Kahraman, TOKİ konutlarının başka bir alana yapılması gerektiğini altını çizdi. Milletvekili Gaytancıoğlu ise “Biz Musabeyli merasına yapılacak TOKİ konutlarına karşıyız. TOKİ konutlarına karşı değiliz, Musabeyli merasına yapılmasına karşıyız. Ev bolluğu olmasını biz de istiyoruz. Kira fiyatlarının artmamasını istiyoruz ama hayvanlara tahsis edilmiş olan bir yerin kullar tarafından bu şekilde heba edilmesine karşıyız.” dedi.
CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman ve CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, parti binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundular.
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Musabeyli köyü merasının bir kısmının TOKİ’ye verilmesi talebine tepki gösteren İl Başkanı Samet Kahraman, “İmar afları hiç sorgusuz sualsiz yapıldı ve bugün geldiğimiz noktada ne yazık ki onların sonuçlarını yaşıyoruz. Şimdi aynı şekilde dere yataklarının, meraların imara açılmasıyla aynı şeyler yine yaşıyoruz ve doğa bunları hiçbir şekilde affetmiyor maalesef. Bu önlemleri almamız lazım. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Edirne’de kim taş üstüne taş koyarsa onun yanındayız, her türlü destekçisiyiz fakat son günlerde bilindiği üzere TOKİ’nin bir toplu konut projesi var fakat bu Türkiye çapında bir proje. Bu gibi projelerin yapılmasında vatandaşlarımıza faydası var ama bunların yerlerinin tespitinde samimiyet olması gerekiyor. Bugün baktığımızda bu tarz yerlerin yapımında ilk önce akla gelen yerler meralar olmaya başladı. Bugün Türkiye’de, aynı şekilde bölgemizde de hayvancılık bitmek üzere, biz hayvancılığı, köylülerimizi destekleyeceğimi yerde, onların maalesef mera alanlarını başka projelerle kısıtlamış oluyoruz.” Şeklinde konuştu.
“MERALARA HEP BERABER SAHİP ÇIKALIM”
Konut yapılması planlanan alanın yanına motokros pistinin yapıldığını hatırlatan Kahraman, “Musabeyli merasında yapılmak istenen bu toplu konut hakkında, Edirne’de hiçbir yer kalmadı da meraya mı yapmak istiyoruz? Bunu herkesin bir kere düşünmesi lazım. Daha önce de burada geçmişte o alanın yan tarafında motokros pisti yapıldı. Orada da endişelerimizi söylemiştik. Şimdi baktığımızda ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıkıyor aslında. Orada atıl bir şekilde duruyor motokros, hiçbir vasfı da kalmadı. Şu anda hayvancılığı desteklememiz gerekirken, aynı alanın hemen yanına da binaları dikeceğiz. Bu işleri daha vasıfsız topraklarda yapmamız gerekirken maalesef sürekli akla gelen meralarımı oluyor. Yeniden tekrarlıyoruz; Edirne’de samimiyetle yapılacak her işin arkasında varız. Ancak yapılan yanlışların da karşısındayız. Orasının yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Burayla ilgili karar alacak herkese de sesleniyoruz; elinizi vicdanınıza koyun, meralara hep beraber sahip çıkalım.” Diye konuştu.
“TOKİ KONUTLARINA KARŞI DEĞİLİZ, MUSABEYLİ MERASINA YAPILMASINA KARŞIYIZ”
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da TOKİ konutlarına karşı olmadıklarını belirterek, konut yapılacak alana karşı olduklarını dile getirdi. Gaytancıoğlu, “Edirne, tarımsal potansiyeli yüksek olan, bitkisel ve hayvansal üretimiyle Türkiye’ye örnek olan bir yere motokros tesisi yapıyorsun. Karşı çıktık. Hem milyonlarca lira devletin parasını oraya gömüyorsunuz, karşılığında sonuç bir hiç. Aynı yere yetmiyor, TOKİ meraya konut yapacak. Yer bulamıyor mu TOKİ başka yere? Doğa, ‘benimle yaşa’ diyor, ‘benimle mücadele edersen intikamımı alırım’ diyor. Toprak koruma kurullarına bu iktidar, yapıyı değiştirmek için kendi yandaşlarını atadı. Oradaki bürokratlar sıkıysa ellerini kaldırmasınlar. Ya görevden alınıyorlar, ya da başkaları gelir. Devlet böyle yönetilmez, liyakatla yönetilir. Biz Musabeyli merasına yapılacak TOKİ konutlarına karşıyız. TOKİ konutlarına karşı değiliz, Musabeyli merasına yapılmasına karşıyız. Ev bolluğu olmasını biz de istiyoruz. Kira fiyatlarının artmamasını istiyoruz ama hayvanlara tahsis edilmiş olan bir yerin kullar tarafından bu şekilde heba edilmesine karşıyız” (Haber merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir