Ayçiçek üreticisi tedirgin

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, yaşanan kuraklık ve ayçiçek fiyatındaki düşüşten dolayı çiftçilerin endişeli olduğunu ifade etti. Fiyat politikası ve gümrük vergileriyle üreticinin desteklenmesi gerektiğini belirten Kırbiç, düşen yağ fiyatlarının üreticiyi tedirgin ettiğinin altını çizdi. Kırbiç, “Çiftçimiz desteklenmeli ve bu ülke üretimini arttırmamız gerekmekte. O da acilen bugünlerde olmalı çünkü çiftçimiz kararını verecek. Ayçiçeği mi başka bir ürün mü? Onun için içinde bulunduğumuz süreç gerçekten çok önemli.” dedi.
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuraklık nedeniyle Kayalı Barajı’ndan kavaklı bölgesine su verilmeyeceği şekilde duyumlar aldıklarını açıkladı.
Geçtiğimiz yıla oranla yağış miktarlarındaki düşüşe dikkat çeken Kırbiç, “Sizin de malumunuz olduğu üzere yani önümüzdeki dönemde ürünle ilgili bir sıkıntılar, üretimiyle ilgili sıkıntı yaşanma ihtimali görülmekte. En çok yağış almamız gereken dönemde yani Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ayları kurak geçti. Kar yağışı olmadı. Geçtiğimiz yıllarda da bölgemizde özellikle olmamıştı. Ülkemizde de baktığımızda, ülkede dahi diğer yıllardaki kar yağışının yoğun olduğu illerde oralarda bile diğer yıllara nazaran varan kar yağışı çok fazla olmadı. Tabii İç Anadolu Bölgesi’nde de ciddi bir kuraklık var. Trakya bölgesinde var. İşte bizim bölgemizde de yağış miktarlarına baktığımızda gerçekten çok büyük bir düşüş var. Bölgemizde, kuzeyimizdeki barajlarda su seviyelerinde ciddi bir azalma mevcut. Hatta işte son açıklamalara göre işte Kayalı Barajı’ndan o bölgeye işte Kavaklı bölgesi özellikle Trakya’da mısır üretimine ciddi bir potansiyele sahip. Kayalı Barajı’nın su seviyesinin düşüklüğünden dolayı bu süreçte oralara su salınmayacağı, su verilmeyeceğiyle ilgili duyumlarımız var. İnşallah önümüzdeki günlerde bir miktar yağış alırsak oralarda da bir su seviyesinde yükselme olur.” Diye konuştu.
“İLK ÖNCE İÇME SUYU ÖNCELİĞİ VAR”
Edirne’de yıllık yağış ortalamasının 500-600 milimetre olduğunu söyleyen Kırbiç, “Sizin de bildiğiniz gibi Edirne’de içme suyu da Kayalı Barajı’ndan temin edilmekte. Tabii ki bu anlamda ilk önce içme suyu önceliği var. İnşallah böyle bir tablo yaşanmaz. Önümüzdeki süreçte ciddi bir yağış alırsak baraj seviyelerinde yükseliş, toprağın doygunluk noktasında da bir artış oluşur. Çünkü tabii bölgemizde bizim özellikle Edirne bölgesini yıllık yağış ortalaması 500-600 milimetre. Ancak şu ana kadar baktığımızda bunun çok altındayız. Önümüzdeki günlerde bölgemizde Ayçiçek ekim dönemi başlıyor, hatta bazı yerlerde başladı. Şu anda da buğdaylara gübre, ilaç atılma dönemi. Şu anda buğdaylarda çok büyük bir sıkıntı görülmemekte ancak önümüzdeki günlerde buğdayın boyu arttıkça su emme, su çekme oranı artacaktır. Bu da şu anda toprakta bulunan mevcut su miktarını çok kısa sürede tüketecek anlamına gelmekte. Yarından sonra bölgemizde bir miktar yağış beklenmekte. İnşallah bu yağış gelirse ııı bir miktar bir toprağın doygunluk süreci oluşur.” Şeklinde konuştu.
“CİDDİ REKOLTE KAYBI OLUR”
Yağışlar artmadığı takdirde rekolte kaybının yaşanacağını ifade eden Kırbiç, şunları söyledi; “Bu yağışları alamazsak ciddi bir rekolte kaybı oluşur. Buğdaylarda buluşur, ayçiçeği ekimi dediğim gibi az önce dediğim gibi bölgemizde başladı. Orada oluşur. Zaten ayçiçeğini de sizin de bildiğiniz gibi ülkemizin ihtiyacını karşılayamamaktayız. Yani yaklaşık yüzde 65-70 oranında ülke ihtiyacını karşılamaktayız. Burada bir sapma oluşursa bu yıl için bir o üründe çok sıkıntı yaşanmadı. Çünkü bu tahıl koridorundan dolayı. Kuzeydeki işte Rusya, Ukrayna Savaşı’ndan sonra o bölgedeki ürünlerden ülkemize girdi. Ancak önümüzdeki süreç bölgelerde de bir ekiliş alanlarında azalma olursa ülkemizde de bir hem üretim alanlarının düşmesi hem de yağıştan, kuraktan dolayı bir azalma oluşursa tabii ki sıkıntılar oluşabilir.”
“BİR TEK AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATI DÜŞTÜ”
Ayçiçek yağı fiyatlarında yaşanan düşüşe dikkat çeken Kırbiç, üreticinin tedirginlik yaşadığını söyledi. Kırbiç, “Geriye dönüp baktığımızda ülkemizde fiyatı düşen herhalde başka bir ürün ben bilmiyorum. Bir tek ayçiçeği yağı fiyatı düştü. Geçtiğimiz yıl da beşlik tenekeler yaklaşık 200 lira civarına çıkmıştı. Şu anda baktığımızda 140-150 lira bandında. Bu da tabii üreticimizi de tedirgin etmekte bu aşamada. Çünkü bizim kampanya döneminde 12 liraya aldığımız 40 baz yağ bazlı ayçiçeğinin şu anda ithal maliyeti 10 liranın altında. 6-7 ay önce baktığımızda biz bunu o gün itibarıyla 12 liraya aldık. Bugün 9.5-10 bandında. O günkü maliyeti bugüne vurduğumuzda operasyon maliyeti ve finansman gideriyle yaklaşık 13.5 lira. On iki liraya aldığımız ayçiçeğinin. Bu da tabii kurumsal anlamda da bizi zorlamakta. Diğer boyutu da ülke üretimi anlamında çünkü fiyatlar gerilediği için çiftçimiz de bunu ekip ekmemeyle ilgili kararını bugünlerde verecek. Çünkü daha önce ülkemizde ekilmeyen bölgelerde ayçiçeği ekimi yapılmıştı. İç Anadolu bölgesinde, Karadeniz bölgesinde, Ege’de ciddi üretimler oluştu. Ancak oralardaki fiyatlar hasat döneminde çok dip yapmıştı. Bu yüzden de oradaki üreticilerin ürün deseninde değişikliğe gidileceği beklenmekte. Bu da ülke üretimini geçtiğimiz yıllardan biraz daha aşağıya getirebilir. Bence bununla ilgili de bir tedbir almak gerekiyor. Çünkü ayçiçeği ithalatında gümrük vergileri 1 Ocak itibarıyla sıfırlandı. Bu da fiyatlarda bir gevşeme oluşturdu tabii. Ancak üreticimizin para kazanması ve bu ürünün aidiyeti, devamlılığı gerekmekte. Bu da çiftçinin para kazanmasına bağlı. O yüzden işte tekrar desteklerle işte bu fiyat politikasıyla işte gümrük vergileriyle çiftçimiz desteklenmeli ve bu ülke üretimini arttırmamız gerekmekte. O da acilen bugünlerde olmalı çünkü çiftçimiz kararını verecek. Ayçiçeği mi başka bir ürün mü? Onun için içinde bulunduğumuz süreç gerçekten çok önemli.” İfadelerini kullandı. (Haber merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir