‘Gelir testine göre 65 yaş ve üzerine kart verilsin’
Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Başkanı Hakan Giyik, taleplerini bakanlıklara bildirdiklerini belirterek, Toplu taşıma esnafı gerçekten zor durumda. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızı ücretsiz taşıyoruz ama bu taşıdığımız yolcular amacını aşmaya başladı. Gelir testine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlara kart verilsin. Villada oturan 65 yaş ve üzeri vatandaşımızı ücretsiz taşıyoruz ama villayı temizleyenden ücret alıyoruz.” Dedi. Akaryakıya yapılan zamlardan sonra toplu taşımanın ciddi zararlarla karşı karşıya kaldığını belirten Giyik, mesleğin yapılamaz hale geldiğini tüm yetkililerin bilmesi gerektiğini söyledi. Esnafın kontak kapayacağı söyleniyor, ama zaten çalışamayacak duruma geldiklerinin altını çizdi.

ETUS Başkanı Hakan Giyik, yapılan zamlardan en çok etkilenen sektörün taşımacılık olduğunu söyledi. Ülke genelinde toplu taşımada çok ciddi sorunlar olduğunu dile getiren Giyik, “Bir hafta önce Ankara’da Türkiye geneli toplantımızı gerçekleştirdik. Orada taleplerimizi Bakanlıklara bildirdik. Bakanlıkların nezdinde gelecek sonuçlara göre bundan sonraki çalışma dönemimizde hareketimize yön vereceğiz.” şeklinde konuştu.
“VILLADA OTURAN 65 YAŞ VE ÜZERINI ÜCRETSIZ TAŞIYORUZ AMA VILLAYI TEMIZLEYENDEN ÜCRET ALIYORUZ”
Toplu taşıma esnafı gerçekten zor durumda olduğunuifade eden Giyik, “65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızı ücretsiz taşıyoruz ama bu taşıdığımız yolcular amacını aşmaya başladı. Bizim Türkiye Özel Halk Otobüsleri Birliği olarak talebimiz şu yönde; 6736 sayılı kanuna göre sosyal yardımlar nasıl veriyorsa, toplu taşımaya da ona göre kart verilmesini istiyoruz. Gelir testine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlara kart verilsin. Bugün villada oturan 65 yaş ve üzeri vatandaşımızı ücretsiz taşıyoruz ama villayı temizleyenden ücret alıyoruz. Gelir tespiti yapılıp kartların ona göre verilmesini talep ediyoruz. Zaten taleplerimiz yerine gelmezse 15 Ekim’de ücretsiz taşıdığımız 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlarımızı, Türkiye genelinde ücretsiz taşımama kararı alacağız. Büyük bir ihtimalle bu karar 15 Ekim’de gerçekleşecek.” Diye konuştu.
“TAŞIMA ÜCRETİ ZAMINDAN SONRA MAZOT YÜZDE 35 ARTTI”
ETUS olarak tekrar zam yapılması grektiğini belirten Giyik, “Biz tekrar zam alma dönemindeyiz. Çünkü zammı aldıktan sonra yüzde 35 mazot zammı geldi. Bu gece itibariyle de 1 lira 78 kuruşluk bir zam daha söz konusu. Eylül ayına kadar da zamların durmayacağını öngörüyoruz. Ekonomistler de bunları açıklıyor zaten. 7 lira birden mazota zam geldi. Bu şartlarda esnafın ayakta durma şansı yok. Esnaf ayakta duramayacağı gibi evini geçindiremeyecek durumda şu an. Ciddi zararlarla karşı karşıyayız. Mesleğin yapılamaz hale geldiğini tüm yetkililerin bilmesini istiyorum. Gerçekten Türkiye genelinde çok sıkıntı var. Esnaf kontak kapayacak falan deniyor ama zaten çalışamayacak duruma geldik. Mecburi kontak kapatmaya gideceğiz. İndi bindiyi de yine yetkililere bırakacağız. Zaten her şey ortada. İndi bindi 12 liraydı. Eridi gitti zammımız. Bugünlerde yine bir zam dilekçesi verip talep oluşturacağız. Şu an Ankara, İstanbul gibi illerin yüzde 50’nin üzerinde zam talepleri var. 15-16 liranın altı kurtarmayacak gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı. (Haber merkezi)

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir