Uzunköprü Belediyesi önceki dönem belediye başkanına fazladan maaş ödendiği gerekçesiyle geri iadesi talep edildiği belirtildi. Belediyeden yapılan açıklamaya göre “söz konusu alacağın yasal yolla tahsiline başvurulmuş olup bu hususta süreç devam etmektedir” denildi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Geçmiş dönem Belediye Başkanı’na sehven ödenen maaş tutarın iadesine ilişkin Belediyemiz tarafından yürütülen ve yerel basına da yansıyan iş ve işlemlere ilgili kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur.

15 Mart 2024 tarihinde tam olarak ödenen başkanlık maaşının görev süresinin 31 Mart 2024 tarihinde sona ermiş olması nedeni ile fazladan ödenen 15 günlük kısmı ve buna ilaveten 15 Nisan 2024 tarihinde (Yeni başkanın henüz mazbatasını alamadığı ve görevine başlayamadığı süreç içerisinde) bankaya iletilen listede sehven kimlik bilgilerinin yer alması nedeni ile ödemesi yapılan maaşın tamamının iadesi, tespitinin yapılmasının ardından şifahen talep edilmiştir.

Söz konusu maaş ödemesinden kaynaklanan alacak tutarının kurumumuza 40 gün boyunca iadesi beklenmiş, bu yönde olumlu bir geri dönüş olmayınca iade talebimiz yazılı olarak iletilmiştir.

Tarafımızca yazılan maaş iadesi talebiyle ilgili dilekçemize 30 gün sonra verilen cevapta; Edirne Özel İdaresi, Uzunköprü Belediyesi, Kırcasalih Belediyesi, Meriç Belediyesi, Küplü Belediyesi, Subaşı Belediyesi ortaklığında kurulan, Mali İdare Birliği OREKAB’tan (Orta Edirne Katı Atık Birliği) gelen huzur hakkından kaynaklı alacaklarını ileri sunarak mahsuplaşma konusunda talepte bulunulmuştur.

Her iki kurumun ayrı tüzel kişiliğe sahip olması nedeniyle tutarın mahsubunun “hukuken mümkün olmaması” ve verilen süre içerisinde tahsilatın gerçekleştirilememiş olması nedeni ile 70 günlük sürenin sonunda söz konusu alacağın yasal yolla tahsiline başvurulmuş olup bu hususta süreç devam etmektedir.  

Belediyemiz kamu kaynaklarının doğru ve adil bir şekilde kullanılması, yerel yönetimlerin şeffaflık İlkesi uyarınca hareket etmektedir.

Kamu zararı niteliğinde olan kamu alacağının tahsili konusunda iş ve işlemlerin yürütülmekte olduğunu kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız.”(Haber Merkezi)

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir