Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, 6 aylık enflasyonu sadece yüzde 24,73 olarak açıklayan TÜİK’in, yine ve bir kez daha kamu emekçisinin gerçek enflasyonla boy ölçüşemeyecek kadar küçük bir zam almasının zeminini hazırladığını ifade etti.

Zobar yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Hükümetin yanlış politikalardaki ısrarı nedeniyle ülkemizin içine itildiği ekonomik kriz, günden güne ağırlaşmakta, bu acı gerçek ise tepeden söylenen yalanlarla bastırılmaya çalışılmaktadır. Çok uzun süredir; bir çeşit yalanları ayarlama enstitüsü gibi çalışan TÜİK de halkın cebinden yapılan soygunun başlıca aracı olmaya devam etmektedir.

Bugün 6 aylık enflasyonu sadece yüzde 24,73 olarak açıklayan TÜİK, yine ve bir kez daha kamu emekçisinin gerçek enflasyonla boy ölçüşemeyecek kadar küçük bir zam almasının zeminini hazırlamıştır.

Oysa gerçek, minareyi çalanların kılıfı olan TÜİK’in verdiği rakamların çok çok daha üzerindedir.

TÜİK’in enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığının bilinmesine rağmen ücret ve maaş zamlarında halen TÜİK oranları kullanılmaktadır.

Konfederasyonumuzun araştırmasına göre son altı aylık enflasyon %30,3 artarken Haziran ayı enflasyonu %3.3, son bir yıllık artış ise %96 olmuştur. Haziran ayı açlık sınırı 20 bin 574 liraya, yoksulluk sınırı ise 61 bin 417 liraya yükselmiştir.

ENAG, Haziran ayında yüzde 4,27 açıkladığı enflasyonu son 12 aylık artışını ise %113.08 olarak 6 aylık enflasyon farkını da %41,16 olarak açıkladı.

TÜİK, Haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre, Haziran’da % 1,64 oranında artış gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 71,60 oldu. TÜİK verilerine göre, 6 aylık enflasyon yüzde 24,73 olarak gerçekleşti. Temmuz’da memur ve memur emeklilerinin maaşı yüzde 19,3, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı yüzde 24,73 zamlanacaktır.

Yani Konfederasyonumuz KAMU-AR’ın düzenli açıkladığı oranlar ve çeşitli bağımsız kurumların açıkladığı oranlarla TÜİK’in oranları arasında büyük farklar vardır.

Kamu çalışanlarına zam olarak sunulan, altı aylık enflasyon farkının %19,3 olarak açıklanması yaraya merhem olmayacağı tartışmasız bir gerçektir.

İlgili mahkeme kararlarına rağmen enflasyon sepetinin ayrıntılarını kamuoyuna açıklamayan, hangi ürünlere hangi marketlerden baktığını dahi açıklamaya lütfetmeyen, adeta paralel evrenden bildiren TÜİK’in yalanlarına haklarımızı, alım gücümüzü feda etmeyeceğiz!

Birleşik Kamu İş olarak TÜİK yetkililerine buradan sesleniyoruz: Ya gelin bu düşük enflasyon oranını bulmanızı sağlayan marketlere bizi götürün ve biz artık hanemizin alışverişlerini oradan yapalım, ya da gelin sizinle birkaç market gezelim, ortalama kiralara ve faturalara bakalım. Hodri meydan.”  (Haber merkezi)

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir