Tercan’dan deprem fırsatçılarına tepki

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yaşanan deprem felaketinin ardından bazı işletmelerin fahiş fiyatlar uyguladığını ifade ederek; “Bunlar insan olabilir mi? İnsan olmanın şartı fiziken insan olmak değildir. İnsan görünenler, insanlığı bilirse kıymetlidir. Vicdanı, merhameti olmayan insan olabilir mi?” dedi.
MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, yaptığı yazılı açıklamada, deprem bölgesine yapılan yardımların devam ettiğini bildirdi. Tercan, “Yaşadığımız deprem felaketinden sonra Türk milleti çok güzel bir sınav verdi. Erdem ve fazilet ölçüsünde dayanışma ve yardımlaşma özelliğini depremzedeler için seferber etti. Depremin üzerinden iki hafta geçti hâlâ deprem bölgesine yardımlar devam ediyor. Sadece Türkiye sınırları içinde değil, Türk dünyasındaki soydaşlarımız, yurt dışında yaşayan Türkler depremin acılarını dindirmek, yaralarını sarmak için harıl harıl yardımları organize edip Türkiye’ye gönderiyor. Türk milletinin genetik özelliği zaten bu dayanışma ve yardımlaşmayı doğal kılmaktadır. Üç kıtada asırlardır mazlumun koruyucusu olmuş bir milletin evladı olmak zaten bu erdem ve fazilet ışığında davranmayı gerektiriyor.” İfadelerini kullandı.
“BUNLAR İNSAN OLABİLİR Mİ?”
Deprem felaketi sonrası fahiş fiyat uygulandığını ifade eden Tercan, şu ifadeleri kullandı; “Depremi fırsat bilip otobüs bilet fiyatlarına, ekmeğe, suya, çaya, çorbaya, yemeğe, nakliyata, ev kiralarına zam yapanlar… Bunlar insan olabilir mi? İnsan olmanın şartı fiziken insan olmak değildir. İnsan görünenler, insanlığı bilirse kıymetlidir. Vicdanı, merhameti olmayan insan olabilir mi?350 TL’lik otobüs bileti fiyatını 650’ye çıkaran insan olabilir mi? 5-10 TL’lik bisküviyi 40 TL’ye çıkaran insan olabilir mi? 6 bin TL’lik nakliye ücretini 20-50 bin arasında fiyata getiren insan olabilir mi? 5 TL’lik ekmeği 15 TL yapan insan olabilir mi? 5 bin TL olan ev kirasını 10 bin TL yapan insan olabilir mi? 60-70 TL olan çorbayı 80-240 TL arasındaki fiyata satan insan olabilir mi? Türk milletinin büyük bir dayanışma içinde bulunduğu böylesi bir dönemde, depremi fırsat bilip depremzedelerin ihtiyaçlarına zam yapanlar elbette insan olamaz. Ölümün, yaralının ve acının olduğu yerde tek derdi para kazanmak olanlar inanın insan değil, olsa olsa ruhunu şeytana satanlardır. Çok para kazanmak uğruna demirden, çimentodan çalan müteahhitlerin insanların hayatını, canını aldığı yetmiyor gibi geride kalanlara da bu ruhunu şeytana satanlar zam yaparak zulüm ediyor. Depremzedelerin muhtaçlığını ve mecburiyetini fırsat görmek, bu yolla zenginleşmeye çalışmak gerçekten çok iğrenç bir hâldir. Bu ruhunu şeytana satanlara devlet en ağır cezaları vermelidir. Çünkü bu vicdansız, merhametsiz adamların bu toplum üzerinden para kazanmasına fırsat vermek onlara ödül olmaktadır… Onların bu açgözlülüğü kendilerine ödül olarak dönmemelidir. Devlet, insanlık dışına çıkanların kulağını çeken bir organizasyon ise, gereğini yapmalı. Türk milletinin dayanışma ve yardımlaşma erdemini, faziletini lekeleyenler bu toplumda barınmamalıdır. Türk milletine yakışan davranış içinde olanlar her zorluğu aşmamızın temel gücü olacaktır. Fırsatçılar para için her değerini satacak olanlardan oluştuğu için, onların varlığı ülke için yükten başka bir şey değildir. İnsan olmanın şartı fiziken insan olmak değildir. İnsan görünenler, insanlığı bilirse kıymetlidir.” (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir