‘Bazı evlerde sadece halı var’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, deprem bölgesinden Edirne’ye yaklaşık 4 bin depremzedenin geldiğini söyledi. İl Başkanlığı olarak ev ziyareti yaptıklarını belirten Kahraman, depremzede vatandaşların ev eşyası ihtiyacı olduğunu ifade etti. Kahraman, “Bazı gittiğimiz yerlerde sadece halı vardı. Elimizden geldiğince imece usulü çalışarak eşya tedariğini yaptık. Tüm Edirne halkımız hep beraber bu işi yaparsak çok daha iyi olacak.” dedi.
CHP Edirne İl Başkanlığı, Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana gelen deprem felaketinin ardından Edirne’ye gelen depremzede aileleri ziyaret etti.
Ziyaretlerle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, “Bugün itibari ile deprem bölgesinden gelen vatandaş sayımız 4 bin civar. Tek tek gezip evleri ziyaret edip ne ihtiyaçları var hepsini gidermeye çalışıyoruz elimizden geldiğince.  Tabi şehir olarak ciddi anlamda birlik içerisindeyiz. Bu da bizleri sevindiriyor. Herkes topyekün elinden geleni yapmaya çalışıyor daha da yapacağız.” diye konuştu.
“DAHA ÇOK İNSANI EĞİTMELİYİZ”
Geçmiş dönemlerde Edirne’de ciddi depremlerin yaşandığını ifade eden Kahraman, “Deprem gerçeği bu ülkede var. Biz şehir olarak fay hatlarına uzak gibi gözüküyoruz ama geçmiş dönemlerde Edirne’de ciddi anlamda depremlerin olduğunu da biliyoruz. Uzmanların söylemeleri ile bizlerde buna hazırlıklı olmalıyız. Hem şehrimizde böyle bir durum oluşursa ne yapmalıyız,eylem planlarımız ne olmalı. Daha çok insanı eğitmeliyiz. Şehrimize yakın bölgelerde deprem olasılığı çok yüksek oralara nasıl yardımcı olabiliriz. Eğitimli insanları daha fazlalaştırabiliriz. Şehrimizde özellikle mimarlarımızı,mühendislerimizin çalışmalarıyla geçmiş dönemlerde,daha uzun zaman önce yapılmış olan binalarla ilgili çalışmalar yapılmalı. Hepimiz daha güvenli  evlerde yaşamayı hak ediyoruz. Bunun için bu şehirde de herkes elini taşın altına koyup üzerine düşeni yapmalı. Bizler her türlü çalışmaya varız. Üzerimize düşen ne ise yapamaya çalışacağız.” Şeklinde konuştu.
“EV EŞYASINA İHTİYAÇ VAR”
Ev eşyası konusunda eksikliklerin olduğunu gördüklerini belirten Kahraman, şu ifadeleri kullandı; “Yaptığımız ev ziyaretlerinde; bir çoğunda yatak,oturma grubu ihtiyacı var. Beyaz eşya ihtiyacı var,buzdolabı,çamaşır makinesi gibi. Aklınıza gelebilecek evde kullanılan hem hemen her şeye ihtiyaç var. depremzede vatandaşlarımız bir çoğu pijamayla gelmiş bu şehre. Giyecek ve yiyecek sorunu bir nebze çözülüyor. Bu işin daha kolay kısmı oluyor. Ama evde yaşayacak,yatacak yerleri,bazı gittiğimiz yerlerde sadece halı vardı. Elimizden geldiğince imece usulü çalışarak eşya tedariğini yaptık. Tüm Edirne halkımız hep beraber bu işi yaparsak çok daha iyi olacak. Gelen depremzede vatandaşlarımızın 4 bini bir kerede gelmedi kısım kısım geldi. Bir kısmı KYK yurtlarında ve otellerde kaldı. Otel sahipleri duyarlılık gösterdi burada ücret talep etmeden  hepsi yerlerini açtılar. Bir kısım oteller de yer ayırdılar. Hepsine buradan teşekkür ediyorum. Otellerde ve KYK yurtlarında misafir edildi büyük çoğunluğu şuanda evlere taşınıyor. Şimdi en büyük sorun buraları yaşanacak hale getirmek içlerini doldurmak bununla ilgili tüm çalışmaları yapıyoruz.” (Haber merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir